Przejdź do treści
Koncerty edukacyjne dla młodzieży (kl. 4-8, licea)
na rok szkolny 2023 / 2024

 
LATA 20-TE, LATA 30-TE

scenariusz i aranżacje – Katarzyna i Mirosław Krysztopa
prowadzenie i śpiew – Katarzyna i Mirosław Krysztopa
instrumenty – saksofon, pianino, kontrabas, perkusja

      
            Koncert „Lata 20-te, lata 30-te…”, to kolekcja przebojów dwudziestolecia międzywojennego – okresu, w którym polska muzyka rozrywkowa z powodzeniem konkurowała z ówczesną produkcją światową. Wystarczy wspomnieć nazwiska Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego. Wśród przebojów muzyki przedwojennej wybraliśmy piosenki bardziej pogodne niż nostalgiczne, choć oczywiście wzruszeń też nie zabraknie.
              Ogniste tanga, fokstroty, walce, które bez cienia przesady nazwać można evergreenami, śpiewane w manierze wzorującej się na dawnych gwiazdach – Mankiewiczównie, Pogorzelskiej, Bodo czy Żabczyńskim – przenoszą nas w czasy przedwojennej elegancji i wykwintnej rozrywki.  
 


 
SŁOWIAŃSKA MUZYKA, SŁOWIAŃSKA DUSZA

 
scenariusz i aranżacje – Beata Bogdanowicz, Dariusz Dudko
prowadzenie i śpiew – Beata Bogdanowicz
instrumenty – skrzypce, akordeon, gitara, instrumenty perkusyjne

      
             Muzyka Słowian jest bardzo zróżnicowana, wyróżnia się jednak melancholijną śpiewnością melodii i skocznością tańców. W koncercie chcielibyśmy pokazać elementy, które łączą różne narody słowiańskie pod względem muzycznym, jak również ukazać różnice. Sięgniemy do muzyki polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, czeskiej, a nawet bułgarskiej. Przedstawimy najbardziej popularne tańce słowiańskie, takie jak mazurek, polka, kozak, hopak, czy też bardziej nostalgiczne utwory, takie jak ukraińskie i rosyjskie dumki.
              Twórczość muzyczna narodów słowiańskich koncentruje się na sferze emocjonalnej, sferze wyrazu. Głęboka uczuciowość, przysłowiowy już sentyment i wylewność, oto charakterystyczne cechy twórczości Polaków, Rosjan czy Czechów.  


2020-2023 Arte Muza
Wróć do spisu treści